Modelowanie przestrzenne
W Systemach Informacji Geograficznej można wyróżnić kilka rodzajów modeli:
- Model kartograficzny – zwany algebrą map, jest jednym z najprostszych modeli przestrzennych. Wykorzystuje on proste narzędzia i funkcje GIS.
- Model statyczny – jest to najczęściej wykorzystywany model w GIS. Zakłada, że proces poddawany analizie jest stały i nie zmienia się w czasie. Do stworzenia takiego modelu wykorzystuje się wiele danych wejściowych w postaci różnych map i warstw, natomiast wyjściowym elementem jest jedna mapa. Przykładem takiego modelu może być model rozmieszczenia gatunków roślin czy zwierząt.
- Model dynamiczny (symulacyjny) – przedstawia zmiany zjawiska, jakie zachodzą w czasie i przestrzeni.
Modelowanie różnych zjawisk można wykonać, wykorzystując proste narzędzia GIS związane m.in. z dodawaniem, usuwaniem, przycinaniem czy edycją obiektów (algebra map), a także zaawansowane narzędzia do analiz przestrzennych. W tworzeniu modeli przydatna jest również znajomość narzędzi związanych z cyfrowym przetwarzaniem obrazów rastrowych (obrazy satelitarne, lotnicze, numeryczne modele terenu). Wiele programów GIS udostępnia narzędzia do tworzenia i uruchamiania modeli ułatwiające przetwarzanie danych np. Model Builder w ArcGIS, Graphical Modeler w QGIS.
Przykłady modelowania przestrzennego wykonanego przy wykorzystaniu narzędzi GIS przedstawiono poniżej w załącznikach.