Aktualne projekty
USeEO - Custom EO Tools for Resilience Management in Poland
Projekt ten ma na celu opracowanie i walidację zestawu produktów informacyjnych opartych o dane satelitarne dostosowanych do konkretnych potrzeb różnych interesariuszy działających w sektorze bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz zweryfikowanie faktycznej użyteczności i korzyści wynikających ze stosowania tych produktów.
Wskazane wstępnie przez użytkowników obszary zainteresowania projektu obejmują m.in.:
- wykrywanie szkód w obszarze sytuacji kryzysowej,
- monitorowanie zmian pokrycia terenu na obszarach zagrożonych,
- wykrywanie terenów narażonych na lokalne powodzie z wód podziemnych,
- monitoring pokrywy lodowej na rzekach z wykorzystaniem danych VHR,
- monitoring zasięgu wód z wykorzystaniem danych VHR,
- monitoring osiadania gruntu,
- połączenie różnych warstw informacyjnych w zintegrowaną możliwość oceny sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania odpornością na takie zdarzenia.
Dla każdego z wyżej wymienionych przypadków konsorcjum projektowe dostarczy zestaw niestandardowych produktów i usług cyfrowych w oparciu o dane obserwacji Ziemi (EO), które zostaną użyte i ocenione przez użytkowników z sektora zarządzania kryzysowego.
Dzięki ścisłej współpracy z użytkownikami końcowymi, konstruktywne informacje zwrotne na temat praktycznej użyteczności wymienionych produktów w sytuacjach kryzysowych i procesach decyzyjnych zostaną zebrane i przekształcone w pomocne informacje, aby jak najlepiej wspierać zastosowania obserwacji satelitarnych w zarządzaniu kryzysowym.
Oprócz opracowania i walidacji zestawu produktów informacyjnych i rozwiązań IT, wyniki projektu przyczynią się do:
- udowodnienia użyteczności danych EO zebranych w ramach unijnego programu Copernicus,
- opracowania ram współpracy między dostawcami technologii a użytkownikami końcowymi w dziedzinie zarządzania kryzysowego,
- wykazania, że dostęp do danych EO może być łatwy i intuicyjny dla osób zarządzających i monitorujących sytuacje kryzysowe,
- rozwijania produktów i usług opartych o dane satelitarne dostosowanych do potrzeb użytkowników, które można łatwo zintegrować z innymi narzędziami i istniejącymi systemami zarządzania,
- opracowania mapy drogowej dla przyszłych ulepszeń i bardziej zaawansowanego wdrażania danych EO,
- zademonstrowania możliwości rozszerzenia opracowanych rozwiązań opartych na EO na inne regiony i kraje.
Projekt realizowany jest w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lider konsorcjum to firma Astri Polska, a partnerami są Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Satim Sp. z o.o.
Czas trwania: maj 2021 - maj 2023.
ARTION - Disaster Management Artificial Intelligence Knowledge Network
Celem projektu ARTION jest upowszechnianie wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji w zapobieganiu oraz zarządzaniu kryzysami i klęskami żywiołowymi. W tym celu projekt zamierza stworzyć sieć wymiany wiedzy, za pośrednictwem której wyznaczane będą kierunki rozwoju i wykorzystywania narzędzi SI przez służby ratownicze w Europie.
Projekt dostarczy następujące efekty:
- badania i rozwój w zakresie innowacji dla obszaru zarządzania kryzysowego, które wykorzystują sztuczną inteligencję,
- przeprowadzenie ćwiczeń terenowych w celu zebrania danych i wymiernej ewaluacji algorytmów,
- prowadzenie szkoleń oraz stworzenie przestrzeni wymiany wiedzy i doświadczeń sprzyjającej nawiązywaniu nowych partnerstw,
- otwarty portal wiedzy promujący uzyskane wyniki angażujący społeczność naukową oraz ekspertów.
Dzięki tak szerokiemu podejściu ARTION ma zbliżyć do siebie środowiska naukowe rozwijające sztuczną inteligencję oraz ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego, wspierać rozwój zdolności i budowę kompetencji służb ratowniczych w wykorzystywaniu rozwiązań AI, ułatwiać wymianę wiedzy i doświadczeń w tym obszarze oraz ukierunkować dalsze prace badawczo-rozwojowe nad praktycznym zastosowaniem sztucznej inteligencji we wszystkich fazach zarządzania kryzysowego.
Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum koordynowane przez KIOS Research and Innovation Center of Excellence (Cypr). Pozostali partnerzy to: Obrona Cywilna Cypru, Uniwersytet w Lille (Francja), CIK CBK PAN (Polska) oraz włoska Obrona Cywilna (region Sardynia).
Czas trwania: 18 miesięcy (2021-2022)
Strona internetowa projektu ARTION
HERoS - Reagowanie na sytuacje kryzysowe w aspekcie zdrowia publicznego
Celem projektu HERoS jest udoskonalenie systemowego reagowania na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa, w tym także metod zapobiegania szerzeniu dezinformacji powodujących nieracjonalne zachowania społeczeństwa. Projekt będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie wielopłaszczyznowa analiza sytuacji, na podstawie której opracowane zostaną rekomendacje dla podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za reagowanie na rozprzestrzenianie się epidemii: administracji państwowej, służby zdrowia, centrów zarządzania kryzysowego, logistyków. W drugiej fazie projekt skupi się na opracowaniu narzędzi i metod służących zapobieganiu i łagodzeniu skutków pandemii w przyszłości.
CIK CBK PAN jest odpowiedzialne za analizę i wizualizację danych obrazujących stan faktyczny oraz wyniki modelowania. HERoS realizowany jest w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego koordynatorem jest Svenska Handelshogskolan z Finlandii. Poza CBK PAN i Finami w skład zespołu wchodzą: Technische Universiteit Delft (Holandia), Stichting VU (Holandia), The Open University (Wielka Brytania), NHG Consulting Oy (Finlandia), Squadron sp. z o.o. (Polska), Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (Polska), ARTTIC (Francja), Associazione della Croce Rossa Italiana (Włochy), People-to-People Health Foundation (Project HOPE) (Macedonia Północna).
Czas trwania: 1 kwietnia 2020 – 31 marca 2023
Projekt otrzymał finansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 w ramach umowy o dofinansowanie nr 101003606.
Strona internetowa projektu HERoS
ProSPeReS - Protection System for large gatherings of People in Religious Sites
Projekt ProSPeReS koncentruje się na ochronie miejsc kultu religijnego przed atakami terrorystycznymi. Został wybrany przez Komisję Europejską do dofinansowania z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Policja na lata 2014-2020 (ISFP). Jest to specjalny fundusz, którego celem jest realizacja strategii bezpieczeństwa wewnętrznego, współpraca w zakresie egzekwowania prawa i zarządzania granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej.
Miejsca kultu religijnego są uważane za szczególnie podatne na ataki ze względu na ich dostępność i fakt, że zazwyczaj stosuje się ograniczone środki bezpieczeństwa. W ostatnich latach ekstremiści atakowali miejsca kultu religijnego różnych wyznań. Informacje zwrotne zebrane od instytucji i władz religijnych sugerują, że istnieje coraz większe zaniepokojenie wywołane zagrożeniami i należy zapewnić równowagę między bezpieczeństwem a zachowaniem otwartego charakteru miejsc kultu religijnego.
Dlatego też projekt ma na celu podniesienie poziomu ochrony w miejscach kultu poprzez nawiązanie bliskiej współpracy naukowców, ekspertów i praktyków bezpieczeństwa, służb publicznych i instytucji wyznaniowych (reprezentujących Kościół Katolicki, Grecko-prawosławny i Gminę Wyznaniową Żydowską) dla przygotowania kompleksowego systemu ochrony. System obejmie środki na rzecz zwiększenia prewencji, ochrony, odstraszania i reagowania na różnego rodzaju zagrożenia i incydenty terrorystyczne, które mogą wystąpić w miejscach kultu religijnego, w tym ataki z użyciem środków CBRN. Działania zakładają stworzenie zestawu „szytych na miarę” szablonów, narzędzi, procedur, sprzętu, usprawnień infrastruktury zgodnie z „bezpieczeństwem w projektowaniu” oraz procedur i zasad współpracy ze służbami publicznymi.
Wdrożenie systemu zostanie usprawnione poprzez przygotowanie i zainicjowanie szkoleń modułowych, w tym z elementami e-Learningu i wirtualnej rzeczywistości, mających zastosowanie w różnych typach edukacji w strukturach religijnych; prowadzenie ćwiczeń na dużą skalę; oraz prowadzenie ogólnoeuropejskiej kampanii uświadamiającej skierowanej do przywódców religijnych, wyznawców i ogółu społeczeństwa. Znaczący wpływ projektu na poziomie europejskim wydaje się możliwy do osiągnięcia dzięki konsultowaniu koncepcji projektu z wpływowymi organizacjami religijnymi i angażowaniu ich w konsorcjum, a także uzyskaniu bardzo pozytywnych opinii od międzynarodowych struktur religijnych, które potwierdziły trafność założeń projektu oraz chęć wspierania wprowadzenia systemu we wszystkich państwach członkowskich UE.
Podejście projektu polega na przygotowaniu odpowiedniego, dobrze zaadresowanego i sprawdzonego systemu ochrony oraz zapewnieniu korzyści dla ochrony miejsc kultu religijnego na poziomie całej UE poprzez współpracę między kluczowymi zainteresowanymi stronami.
Dlatego też w skład międzynarodowego konsorcjum wchodzi aż 18 partnerów z 6 krajów (Polski, Grecji, Słowacji, Cypru, Holandii, Finlandii) reprezentujących instytucje naukowe i eksperckie, służby publiczne takie jak policja, straż pożarna, zarządzanie kryzysowe i wreszcie użytkownicy końcowi – instytucje religijne i administratorzy miejsc kultu religijnego. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki.
Czas trwania: czerwiec 2020 – maj 2023
Grant Agreement 101034230 — ProSPeReS — ISFP-2020-AG-PROTECT