Sieć COLLARIS będzie kontynuować swoją działalność
Sieć COLLARIS będzie kontynuować swoją działalność
Opierając się na wynikach COLLARIS Network, projekt ten ma na celu kontynuację, rozszerzenie i dalszy rozwój międzynarodowej sieci specjalistów z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, instytucji badawczych oraz administracji publicznej. Sieć ta skupia się na gromadzeniu i przekazywaniu wiedzy, wymianie doświadczeń, kompetencji oraz dobrych praktyk, a także na doskonaleniu procedur operacyjnych. Celem jest optymalne wykorzystanie dronów w zarządzaniu kryzysowym i misjach ratunkowych.
Konferencja Końcowa Inicjatywy CoSky – dziękujemy za udział!
21 lutego 2025
Konferencja Końcowa Inicjatywy CoSky – dziękujemy za udział!
18 lutego 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Drony w zarządzaniu kryzysowym”, organizowana w ramach polsko-norweskiej inicjatywy bilateralnej CoSky, finansowanej ze środków Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021.
„Patrzą, analizują, pomagają” – drony i geoinformacja podczas powodzi we wrześniu 2024 r.
17 lutego 2025
„Patrzą, analizują, pomagają” – drony i geoinformacja podczas powodzi we wrześniu 2024 r.
W jaki sposób drony i analizy geoinformacyjne były wykorzystywane dla wsparcia działań służb ratowniczych podczas ostatniej powodzi na południu Polski? Jakie praktyczne korzyści przyniosło ich szerokie zastosowanie i jakie napotykano trudności i problemy? Częściowe odpowiedzi na te pytania przynosi niezależne opracowanie reporterskie Sławomira Kosielińskiego, które powstało przy okazji polsko-norweskiej inicjatywy bilateralnej CoSky, finansowanej ze środków Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021.
Konferencja Końcowa inicjatywy CoSky -
14 lutego 2025
Konferencja Końcowa inicjatywy CoSky - "Drony w zarządzaniu kryzysowym"
Partnerzy Inicjatywy CoSky - Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), Norweski Dyrektoriat Ochrony Ludności (DSB) oraz Tiepoint - mają przyjemność zaprosić na konferencję poświęconą zwiększaniu efektywności wykorzystywania dronów w ochronie ludności w Polsce i Norwegii.
Wizyta studyjna w Norwegii w ramach projektu CoSky
28 stycznia 2025
Wizyta studyjna w Norwegii w ramach projektu CoSky
W dniach 20-22 stycznia 2025 roku zespół Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN wraz z przedstawicielami polskich służb ratowniczych i Policji wzięli udział w wizycie studyjnej w Norwegii, organizowanej w ramach inicjatywy bilateralnej CoSky. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń oraz zdobycie wiedzy na temat dobrych praktyk w zakresie skomplikowanych operacji lotniczych z udziałem dronów i lotnictwa załogowego, a także mapowania UAV dla potrzeb zarządzania kryzysowego.
CoSky – polsko - norweska inicjatywa bilateralna na rzecz zwiększenia efektywności wykorzystywania dronów w ochronie cywilnej
18 grudnia 2024
CoSky – polsko - norweska inicjatywa bilateralna na rzecz zwiększenia efektywności wykorzystywania dronów w ochronie cywilnej
W październiku 2024 roku uruchomiono polsko-norweską inicjatywę bilateralną CoSky finansowaną w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Inicjatywa jest prowadzona przez Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CIK CBK PAN) we współpracy z Norweskim Dyrektoriatem Ochrony Ludności (DSB) oraz firmą Tiepoint, a jej celem jest zwiększenie efektywności wykorzystywania dronów w ochronie cywilnej w Polsce i Norwegii.
Materiały ze szkolenia
04 grudnia 2024
Materiały ze szkolenia "Rozwiązania oparte na przyrodzie w retencji wody i zarządzaniu osadami"
Poniżej znajdują się materiały szkoleniowe opracowane w języku polskim w ramach projektu Localience.
Udział CIK w Ćwiczeniach Wojewódzkich
04 grudnia 2024
Udział CIK w Ćwiczeniach Wojewódzkich "Bieszczady 2024"
W dniach 26-27 listopada 2024 roku na terenie województwa podkarpackiego odbyły się wielkoskalowe ćwiczenia kryzysowe „Bieszczady 2024”. Organizowane przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, ćwiczenia miały na celu sprawdzenie współpracy między administracją publiczną, służbami ratowniczymi i obronnymi w obliczu różnorodnych, złożonych zagrożeń.
Projekt Localience zaprasza na webinar
19 listopada 2024
Projekt Localience zaprasza na webinar
Zapraszamy na szkolenie pt. "Rozwiązania oparte na przyrodzie w retencji wody i zarządzaniu osadami. Podstawy teoretyczne i przykłady dobrych praktyk".
CIK kontynuuje działania wspierające służby w walce z powodzią
20 września 2024
CIK kontynuuje działania wspierające służby w walce z powodzią
W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys powodziowy w Polsce, Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CIK CBK PAN) uruchomiło w piątek 13 września 2024 r. dedykowany system monitoringu satelitarnego. Opracowane na podstawie danych konstelacji satelitów radarowych ICEYE informacje o zasięgu wody powodziowej co kilka godzina są dostarczane do Państwowej Straży Pożarnej, centrów zarządzania kryzysowego i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Szybki dostęp do informacji pomaga podmiotom w osiągnięciu lepszej świadomości sytuacyjnej, co wspiera racjonalne zarządzanie dostępnymi zasobami.
 Z góry widać więcej - jak satelity pomagają w walce z powodzią
15 września 2024
Z góry widać więcej - jak satelity pomagają w walce z powodzią
W związku z pogarszającą się sytuacją Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN uruchomiło w piątek specjalny monitoring satelitarny sytuacji powodziowej, który wykrywa miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych i pojawiają się rozlewiska. Działania prowadzone są we współpracy z polsko-fińską firmą ICEYE, twórcą największej cywilnej konstelacji satelitów radarowych obserwujących Ziemię. Co kilka godzin dane i raporty są dostarczane Państwowej Straży Pożarnej, centrom zarządzania kryzysowego oraz IMGW-PIB.
Ćwiczenia w Szwecji - COLLARIS
19 czerwca 2024
Ćwiczenia w Szwecji - COLLARIS
Jak efektywnie współpracować, wykorzystując drony i inne bezzałogowe systemy powietrzne (BSP)? To jedno z głównych pytań, na które odpowiedzi szukano podczas tzw. trialu sieci COLLARIS, zorganizowanych przez Szwedzką Agencję ds. Sytuacji Kryzysowych (MSB) we współpracy z Służbą Ratowniczą Skaraborg (RS), Regionem Västra Götaland (RVG) oraz Policją Szwedzką. Wydarzenie odbyło się w dniach 22-23 maja 2024 roku na poligonie szkoleniowym Hasslum w Skövde, Szwecja.
Konferencja
16 maja 2024
Konferencja "Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności" w Akademii Pożarniczej
18 kwietnia 2024 roku miała miejsce konferencja "Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności", której organizatorami była Akademia Pożarnicza oraz firma Esri Polska.
Nadchodzące wydarzenie COLLARIS: Zaawansowane ćwiczenia z wykorzystaniem BSP
13 maja 2024
Nadchodzące wydarzenie COLLARIS: Zaawansowane ćwiczenia z wykorzystaniem BSP
Sieć COLLARIS przygotowuje się do jednych z największych ćwiczeń, które odbędą się w ciągu dwóch dni na poligonie Hasslum w Skövde w Szwecji w dniach 22-24 maja. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do oceny skuteczności wykorzystania dronów w zarządzaniu kryzysowym poprzez złożone ćwiczenia.
Relacja z webinaru pt. „Traffic over our heads” - 14.12.2023
18 marca 2024
Relacja z webinaru pt. „Traffic over our heads” - 14.12.2023
W dniu 14.12.2023 roku, odbył się webinar organizowany przez projekt Covalex we współpracy z projektem Collaris. Poruszał on temat jednoczesnych lotów wielu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w sytuacji kryzysowej. Prelegentami byli członkowie naszego zespołu: Jakub Ryzenko oraz Emil Wrzosek.