Mapa cyfrowa
Mapa elektroniczna w odróżnieniu od mapy analogowej pozwala na większą elastyczność w redagowaniu treści mapy oraz jej szczegółowości. Podkład mapy można dowolnie edytować (zmieniać, przesuwać, przybliżać czy oddalać) przy czym takie operacje nie powodują zniekształcenia treści mapy, a wręcz przeciwnie przyczyniają się do zwiększenia jej szczegółowości w przypadku przybliżania widoku mapy. Odpowiednie dobranie treści mapy do skali opracowania pozwala na zwiększenie szczegółowości informacji oraz dostępnych warstw w wyniku zbliżenia podkładu mapy do mniejszego zasięgu i analogicznie ograniczenie treści mapy podczas oddalania do większego zasięgu. Dzięki takiemu podejściu mapy cyfrowe mogą gromadzić znaczną ilość informacji przy zachowaniu jak największej czytelności mapy.
Kolejną zaletą map cyfrowych jest dokładność pod względem skali opracowania. Trudno jest znaleźć tak dokładne opracowania analogowe - same plany miast są zazwyczaj przedstawiane w skali od 1: 10 000 do 1: 30 000, oraz skalach większych w przypadku opracowań regionalnych. Ponadto mapy cyfrowe są często aktualizowane pod względem treści. Zmiana treści mapy nie wiąże się z dodatkowymi kosztami jak w przypadku map analogowych, gdzie konieczne jest wydanie nowego arkusza mapy.
Jedną z najważniejszych cech map cyfrowych jest interaktywność mapy. Poprzez kliknięcie na wybrane obiekty można uzyskać szczegółowe informacje np. rozkład jazdy autobusów po wskazaniu przystanku, czy informacje na temat zabytkowego budynku. Pozyskanie takich informacji jest możliwe poprzez dowiązanie do elementów graficznych mapy, dodatkowych informacji z baz danych, co umożliwiają nam systemy GIS. Oprócz interaktywnych obiektów, na mapie można również wykonywać dowolne pomiary m.in.: odległości w linii prostej, powierzchni obiektu, czy lokalizacji geograficznej wybranego punktu.
Mapy o szerszym zasięgu jak Google Maps, OpenStreetMaps czy inne portale mapowe, są również wyposażone w interaktywne wyszukiwarki. Zastosowanie takiej wyszukiwarki pozwala w szybki sposób znaleźć interesujący nas obszar na mapie.
Mapy cyfrowe są bardzo często wykorzystywane przez zwykłych użytkowników m.in. poprzez korzystanie z nawigacji mobilnej, ale mogą być także cennym źródłem informacji dla różnych służb porządkowych jak policja, straż, pogotowie. Stanowią także nieodzowny element pracy w przypadku służb zarządzania kryzysowego. Dzięki wykorzystaniu różnych narzędzi analitycznych w systemach GIS wraz z możliwością ich wizualizacji w postaci map cyfrowych możliwe jest wspieranie służb w zakresie wystąpienia zagrożenia kryzysowego, a przede wszystkim reagowania, wyznaczania zasięgów zdarzenia, oceniania strat i usuwania skutków. Możliwe jest opracowanie interaktywnych map ewakuacji, które mogą być dostępne dla mieszkańców oraz map przedstawiających lokalizację miejsca ewakuacji lub schronienia, zasobów wody, opieki medycznej itp. Ponadto mogą być wykorzystywane również do zaawansowanych analiz jak wyznaczenie najkrótszej drogi dojazdu do miejsca zdarzenia, wyznaczenie zasięgu obszaru objętego zagrożeniem, rozplanowanie dystrybucji karetek, monitorowanie pojazdów, definiowanie czasu reakcji itp.