Misja satelitarna COSMO-SkyMed
Satelity znajdują się na orbicie kołowej, heliosynchronicznej na wysokości 619,6 km i zostały wyposażone w skanery radarowe SAR-2000, pozwalające na rejestrację danych w pasmie X (9,6 GHz) w różnych trybach polaryzacji: HH, VV, HV, VH. Dane mogą osiągać maksymalną rozdzielczość przestrzenną równą 1 metr. Maksymalny czas rewizyty w przypadku czterech satelitów wynosi do 12 godzin, zaś średni czas dla szerokości Europy wynosi około 4 i pół godziny. Dziennie na równiku wykonywane są 4 zdjęcia, natomiast na szerokości 40° jest to do 6 zdjęć w ciągu dnia.
Rozdzielczość przestrzenna dla różnych trybów pozyskania danych wynosi:
- Dla polaryzacji HH, VV:
- tryb punktowy (SPOTLIGHT) – 1 m dla scen 10x10 km, 7x7 km,
- tryb pasmowy (STRIPMAP HIMAGE) – 3 m dla scen 40x40 km,
- tryb szeroki (SCANSAR WIDE) – 30 m dla scen 100x100 km,
- tryb wielkoobszarowy (SCAN HUGE) – 100 m dla scen 200x200 km.
- Dla polaryzacji HV, VH:
- tryb pasmowy (STRIPMAP PINGPONG) – 15 m dla scen 30x30 km.
Celem misji jest dostarczanie danych zarówno na potrzeby cywilne (monitorowanie klęsk żywiołowych, monitoring środowiska, planowanie przestrzenne itp.) jak i wojskowe (wywiady radarowe, lokalizacja celów, ocena zniszczeń). Dane z misji COSMO-SkyMed mogą odgrywać istotną rolę we wspomaganiu systemów zarządzania kryzysowego m.in wczesnego ostrzegania przed klęskami oraz ocenie ryzyka i strat. Umożliwiają monitorowanie katastrof ekologicznych jak powodzie, osuwiska, aktywność sejsmiczna i wulkaniczna, pożary, zagrożenia przemysłowe. Ponadto dane pochodzące z satelitów COSMO-SkyMed umożliwiają prowadzenie monitoringu mórz, wybrzeży i wód śródlądowych. Zaletą danych jest również możliwość ich szybkiego pozyskania.
W 2014 r. podpisano porozumienie przez ministrów obrony Polski i Włoch dotyczące udostępnieniu Polsce zobrazowań radarowych COSMO-SkyMed (kontrakt o wartości 30 mln złotych). W 2015 r. została podpisana umowa i porozumienie między Thales Alenia Space i Telespazio oraz Teledife (Generalną Dyrekcją Telekomunikacji, IT i Zaawansowanych Technologii włoskiego Ministerstwa Obrony) która ma na celu dostarczenie polskiej armii naziemnego segmentu do odbierania i przetwarzania danych z włoskiego systemu satelitów COSMO-SkyMed pierwszej i drugiej generacji.
W 2017 roku polskie wojskowe centrum rozpoznania satelitarnego, które tworzone jest w Białobrzegach pod Warszawą, dysponować będzie stałym, kodowanym, niemal natychmiastowym kanałem dostępu do syntetycznych obrazów dowolnych rejonów Ziemi, dostarczanych przez konstelację czterech satelitów systemu COSMO-SkyMed drugiej generacji. W 2020 roku baza w Białobrzegach osiągnie pełną gotowość operacyjną.
(źródło: http://www.e-geos.it/cosmo-skymed.html, http://www.telespazio.com/programmes-programmi/cosmo-skymed, http://www.space24.pl)