"Wisła w świetle Zarządzania Kryzysowego: ewakuacja powodziowa"
Specjaliści CIK przedstawili blisko czterdziestu uczestnikom Festiwalu polski system zarządzania kryzysowego, ratownictwa i ochrony ludności jak również sposoby, w jakie teledetekcja satelitarna i lotnicza może ten system wspomagać. Prelekcja, w formie multimedialnej prezentacji, dotyczyła praktycznych zagadnień z zakresu kierowania działaniami w czasie sytuacji kryzysowych. Podkreślone zostały zadania administracji publicznej jak i innych podmiotów zaangażowanych w reagowanie na sytuacje kryzysowe. Przedstawiając przykłady z praktycznej działalności CIK, pokazano różne zastosowania technik satelitarnych i nowych technologii w procesie wspomagania dowodzenia i zarządzania akcją ratowniczą. Prelekcję zakończył ciekawy panel pytań i odpowiedzi.
Przygotowano również grę decyzyjną pod tytułem powódź i ewakuacja. Pozwalała ona na kilkanaście minut wcielić się w rolę członków miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz zarządców Punktu zbiórki, ewidencjonowania oraz ewakuacji osób przemieszczonych. Przykładowymi zagadnieniami gry były: planowanie organizacji miejsca tymczasowego zakwaterowania ludności przemieszczonej czy zaangażowanie społeczności lokalnej (tzw. spontanicznego wolontariatu) w akcję ratowniczą. Szczególną atrakcję stanowiła wzajemna zdalna koordynacja działań pomiędzy uczestnikami przy użyciu łączności radiowej.
Dla najmłodszych uczestników Festiwalu przeprowadzono warsztaty na temat działań ratowniczych podczas sytuacji powodziowej w mieście oraz związanej z nią ewakuacji ludności i zwierząt. Dodatkowo omówione zostały zdarzenia takie jak: pożar hurtowni chemicznej czy zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Warsztaty jednocześnie uczyły podstaw czytania i interpretacji map oraz zdjęć lotniczych.
W przerwach między punktami programu wyświetlano cieszące się sporym zainteresowaniem filmy na temat działań i produktów rozwijanych przez CIK. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i uczestnictwo w wydarzeniu.