Konferencja naukowa na temat ratownictwa medycznego w systemie bezpieczeństwa państwa
Celem konferencji była wymiana doświadczeń związanych z działaniami prowadzonymi na rzecz bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego w kontekście ratownictwa medycznego. Dwudniowe spotkanie było okazją do wymiany tzw. dobrych praktyk oraz poglądów dotyczących praktycznych aspektów prowadzenia działań na szczeblu interwencyjnym, taktycznym i operacyjnym. Istotnym zagadnień poruszanym podczas wystąpień prelegentów była integracja działań cywilnych i wojskowych podczas planowania i prowadzenia działań operacyjnych.
Wystąpienia inaugurujące wygłosili przedstawiciele Kierownictwa WSOSP Dęblin oraz Krajowy Konsultant Ministra Zdrowia do spraw medycyny ratunkowej. W panelach tematycznych uczestniczyli przedstawiciele państwowych podmiotów ratowniczych i specjalistycznych jednostek wojskowych.
Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN zaprezentowało wnioski i doświadczenia wynikające z organizacji ćwiczenia dowódczo-sztabowego jako metody optymalizacji procedur ratowniczych na przykładzie symulacji skutków katastrofy morskiej.
Uczestnicy mieli okazję do bliższego zapoznania się z wyposażeniem Sił Zbrojnych RP służącym do prowadzenia ewakuacji lotniczej na bliskie i dalekie odległości tj. śmigłowcem ratowniczym PZL W-3WA SAR oraz samolotem transportowym CASA C-295 w wersji ewakuacji medycznej. Na wystawie statycznej zaprezentowano śmigłowiec Sikorsky Black Hawk w konfiguracji MEDEVAC produkowany w zakładach PZL Mielec.