Dwa lata działalności Mobilnego Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych.
Na ich potrzeby MCS:
- przetworzyło ponad 856 GB danych;
- opracowało 343 produkty informacyjne;
- uczestniczyło w 23 aktywacjach na życzenie użytkowników z sektora bezpieczeństwa publicznego (Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Urzędów Wojewódzkich) - w tym w 13 aktywacjach wsparcia operacyjnego i procesów planistycznych, 7 aktywacjach wsparcia ćwiczeń i symulacji oraz 3 aktywacjach zdalnych;
- przeprowadziło 12 sesji szkoleniowych.
Centrum Badań Kosmicznych PAN jako członek konsorcjum projektu „System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi” koncentrował swoje zadania na stworzeniu Mobilnego Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS), utworzeniu Mobilnego Zespołu Wsparcia, przygotowaniu i realizacji programu szkoleniowego oraz prowadzeniu wsparcia dla użytkowników Systemu Obsługi Klienta (SOK). Szeroki wachlarz realizowanych zadań był szczególne ukierunkowany na potrzeby odbiorców projektu, zwłaszcza z jednostek sektora bezpieczeństwa, w tym podmiotów właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego, ratownictwa i ochrony ludności, organizacji pozarządowych oraz pozostałych podmiotów realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Efektywne wsparcie działań prowadzonych w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie m.in. wykorzystanie cyfrowych danych satelitarnych, nie zależy jedynie od posiadanego sprzętu, oprogramowania czy danych, ale również od poziomu zrozumienia potrzeb oraz mechanizmów działania służb oraz instytucji z sektora bezpieczeństwa publicznego. Z perspektywy poznania potrzeb oraz wypracowania zasad współpracy szczególnie istotny jest udział w organizowanych przez ww. podmioty ćwiczeniach oraz symulacjach.
Uczestnictwo CBK PAN w wydarzeniach jako aktywny uczestnik symulacji warunków w sytuacjach kryzysowych (np. powódź, zagrożenie CBRNe) umożliwiło dogłębne poznanie oraz nadanie solidnego fundamentu dla prowadzenia dialogu w zakresie prowadzonej współpracy oraz wsparcia przyszłych, realnych działań. Działania prowadzone przez specjalistów CBK PAN na miejscu prowadzonych ćwiczeń i symulacji obejmowały m.in. wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych podczas akcji ratowniczych oraz po ich zakończeniu.
Od początku trwania projektu specjaliści CBK PAN spędzili ponad 1255 h (66,8 % godzin spędzonych w ramach delegacji) na wspólnym wypracowywaniu podstaw dla współpracy ze służbami i instytucjami zarządzania kryzysowego podczas działań operacyjnych. Ich policzalnym efektem jest liczba generowanych produktów specjalistycznych opartych na zaawansowanym przetwarzaniu danych satelitarnych. Przykładem produktów szczególnie istotnych dla służb i instytucji są modele 3D terenu oraz materiały wideo powstające podczas wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych z uwagi na walor dokumentacyjny prowadzonych działań.
Wspólne doświadczenia podczas ćwiczeń i symulacji oraz aktywacji w zakresie wsparcia operacyjnego umożliwiły określenie oraz wypracowanie programu szkoleniowego adekwatnego do poziomu posiadanej przez użytkowników wiedzy, jak również ustalenie kierunków pożądanego rozwoju kompetencji z zakresu wykorzystania danych satelitarnych oraz możliwości i funkcjonalności bezzałogowych statków powietrznych w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie. Program szkoleniowy realizowany przez CBK PAN umożliwia uwzględnienie indywidualnych potrzeb odbiorów szczebla krajowego, wojewódzkiego oraz lokalnego. Przeprowadzono 12 sesji szkoleniowych, obejmujących swoim zakresem podstawy teledetekcji satelitarnej, możliwości operacyjne i funkcjonalności MCS oraz edycję i obróbkę danych w systemach geoinformacyjnych na życzenie:
- Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach dla funkcjonariuszy komend powiatowych,
- Ministerstwa Środowiska dla jednostek podległych i współpracujących,
- Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla inspektorów ochrony środowiska,
- Grupy Jurajskiej GOPR.
Mobilne Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS) zostało zrealizowane w ramach projektu „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi”.