COLLARIS na corocznym wydarzeniu DRS organizowanym przez CERIS
Drony i inne bezzałogowe systemy powietrzne (BSP) są regularnie wykorzystywane w ochronie ludności od kilku lat. Dostrzeganym problemem jest brak odpowiednich rozwiązań wśród użytkowników końcowych i innych interesariuszy - na przykład systemów, które pozwalają na wykorzystanie dronów wraz z helikopterami i samolotami podczas sytuacji kryzysowej. Takie rozwiązanie mogłoby jednak umożliwić efektywne wykorzystanie innowacji.
Przekształcanie teoretycznych możliwości w praktyczne zastosowania
Podczas wydarzenia Jakub Ryzenko wziął udział w panelu "Narzędzia i technologie do monitorowania, nadzoru i ratownictwa" i podkreślił istotne wyzwanie, przed którym stoimy, czyli przekształcenie teoretycznych możliwości w praktyczne zastosowanie. Przytoczony przykład dotyczył umożliwienia jednoczesnego korzystania z dronów i helikopterów podczas pożaru, co mogłoby się przyczynić do znacznego zwiększenia skuteczności reagowania na katastrofy.
Panel poruszał również kwestie takie jak:
- W jaki sposób możemy upewnić się, że innowacje i nowe narzędzia trafiają do osób udzielających pierwszej pomocy?
- Jakiego rodzaju danych potrzebują eksperci zaangażowani w zarządzanie katastrofami oraz w jakim czasie?
- Jak opracować projekty badawcze, które będą przydatne dla społeczności?
Pozostałymi prelegentami byli Krishna Chandramouli (starszy badacz na Queen Mary University of London), Robbert Heinecke (zawodowy strażak z Holandii) i Quentin Brot (strażak z Francji), którzy również podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą w zakresie projektów badawczych i pracy ratowników. Panel był moderowany przez Christiana Rescha, dyrektora zarządzającego Disaster Competence Network Austria (DCNA), który jest również głównym partnerem projektu COLLARIS.
Wystąpienie Jakuba Ryzenko w trakcie wydarzenia DRS CERIS można obejrzeć tutaj.