Innowacje w zapobieganiu katastrofom - dostępne publikacje pokonferencyjne
Konferencja Innovation in Disaster Risk Reduction odbyła się w dniach 9-11 maja 2023 r. w Krakowie. Zgromadziła specjalistów ds. zarządzania kryzysowego, ratowników, naukowców, władze lokalne i przedstawicieli sektora prywatnego z Norwegii, Polski i 30 innych krajów zarówno stacjonarnie, jak i on-line. W ciągu trzech dni 36 panelistów reprezentujących organizacje międzynarodowe (UNDRR, OECD, CBSS, ESA), Unię Europejską (DG ECHO, EUSPA), rządy (w tym Polskę, Portugalię i USA), środowisko akademickie (PAN, UW), sektor prywatny i władze lokalne (miasta Kraków i Wrocław (PL) oraz Stavanger (NO)) zabrało głos, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i omówić możliwą współpracę.
Konferencja została zorganizowana dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy EOG/Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jako polsko-norweska inicjatywa dwustronna w ramach Programu Zapobiegania i Gotowości na Klęski Żywiołowe. Wydarzenie zostało zaplanowane i zorganizowane wspólnie przez Polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), Centrum Informacji Kryzysowej (CIK CBK PAN) oraz Norweski Dyrektoriat Ochrony Ludności (DSB).
Z przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z dwoma raportami tematycznymi przygotowanymi przez partnerów projektu na podstawie ich wiedzy i wyników konferencji.
"Innovation in Disaster Prevention: challenges, solutions and opportunities" zawiera szeroki przegląd zagadnień omawianych podczas wydarzenia, osadzonych w szerszym kontekście ogólnoeuropejskim. Raport koncentruje się na:
- aktualnych wyzwaniach Ramowego Programu Działań z Sendai i współdziałaniu z Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności,
- rozwiązaniach, zwłaszcza najnowszych osiągnięciach w dziedzinie zarządzania danymi geoprzestrzennymi i innych innowacyjnych technologiach,
- możliwościach w zakresie innowacji, np. w budowaniu odpornych społeczeństw i poprawie komunikacji ryzyka,
- dostępnych mechanizmach finansowania, w tym grantach EOG/Funduszy Norweskich, które można wykorzystać do wzmocnienia współpracy w zakresie zapobiegania klęskom żywiołowym i gotowości na nie w nadchodzących latach.
Geoinformacja oznacza informacje, które opisują lokalizację i charakterystykę zjawisk, naturalnych lub stworzonych przez człowieka, związanych z powierzchnią Ziemi. Jest ona wykorzystywana w niemal wszystkich aspektach działalności społecznej i gospodarczej, jednak może przynieść szczególne korzyści we wszystkich fazach cyklu zarządzania kryzysowego, zwłaszcza w łagodzeniu skutków klęsk żywiołowych i gotowości na wypadek ich wystąpienia. Geoinformacja umożliwia identyfikację zagrożeń i ryzyk w wymiarze przestrzennym, modelowanie ich zasięgu i możliwej ewolucji, przewidywanie ich skutków oraz opracowywanie różnych scenariuszy zdarzeń kryzysowych. Dlatego też GIS został wybrany przez partnerów projektu jako temat osobnego raportu, uzupełniając bardziej ogólne podejście do możliwości i rozwiązań poprzez skupienie się na jednej konkretnej dziedzinie technologicznej, która może być z powodzeniem wykorzystana do sprostania różnym wspólnym wyzwaniom.
Raport "Geoinformation for crisis management: guidelines and examples" podzielony jest na dwie części. Pierwsza część ogólna obejmuje takie zagadnienia, jak źródła danych GIS, obszary zastosowań do celów zarządzania kryzysowego, możliwe mechanizmy wsparcia, struktury eksperckie i organizacje. Można tam znaleźć informacje o systemie Copernicus (w szczególności o usłudze zarządzania kryzysowego) i "podmiotach umożliwiających rozwiązania", takich jak ESA, EUSPA, EURISY i UN SPIDER.
Druga część raportu zawiera 12 różnych przypadków użycia, opisujących praktyczne przykłady udanego wdrożenia rozwiązań opartych na GIS w celu rozwiązania problemów stojących przed administracją publiczną na poziomie krajowym i/lub regionalnym. Każda historia wyjaśnia bardziej szczegółowo konkretne wyzwanie/kwestię zarządzania kryzysowego zidentyfikowaną przez użytkownika końcowego i wskazuje, w jaki sposób GIS przyczynił się do ich przezwyciężenia lub przynajmniej złagodzenia. Niektórzy autorzy dzielą się również swoimi doświadczeniami, udzielają porad na temat głównych przeszkód, które napotkali i najlepszych sposobów ich uniknięcia, a także przedstawiają swoją wizję dalszego rozwoju rozwiązań GIS, które zdecydowali się wdrożyć.
Wszystkie prezentacje konferencyjne i nagrania wideo są dostępne tutaj.