O nas
Centrum Informacji Kryzysowej (CIK CBK PAN) działające w Centrum Badań Kosmicznych PAN to zespół specjalistów w dziedzinie geoinformacji i zarządzania kryzysowego posiadający doświadczenie w pracy w warunkach operacyjnych. Misją Centrum Informacji Kryzysowej jest zwiększanie efektywności działań w obszarze zarządzania kryzysowego i ratownictwa poprzez:
- efektywne wykorzystywanie istniejących możliwości technicznych w zakresie informacji geoprzestrzennej oraz teledetekcji satelitarnej i lotniczej,
- rozwój nowych metod i narzędzi w tym obszarze, w szczególności rozwój zastosowań technik satelitarnych,
- zwiększanie świadomości i kompetencji w zakresie wykorzystania technik satelitarnych i geoinformacji przez organizację szkoleń, ćwiczeń oraz demonstracji i testów nowych rozwiązań technicznych.
CIK CBK PAN oferuje użytkownikom z obszaru zarządzania kryzysowego, ratownictwa i ochrony ludności, bezpieczeństwa publicznego oraz organizacjom pozarządowym:
- wsparcie operacyjne podczas działań,
- wsparcie procesów analitycznych i planistycznych,
- udział w ćwiczeniach,
- organizację szkoleń i symulacji,
- organizację testów nowych rozwiązań technicznych.
ZESPÓŁ
Jakub Ryzenko – szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN
Jakub jest specjalistą w zakresie polityki kosmicznej, współpracy międzynarodowej w działalności kosmicznej, wykorzystania technik satelitarnych w obszarze bezpieczeństwa oraz inżynierii systemowej (zarządzania złożonymi projektami inżynierskimi). W latach 2004-2008 pełnił funkcję szefa Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Od tego czasu aktywnie zaangażowany w promowanie zastosowań technik satelitarnych w Polsce. Następnie doradca Ministerstwa Gospodarki w obszarze polityki kosmicznej, ekspert polskiej Prezydencji w UE w zakresie wykorzystania nowych technologii i technik satelitarnych w obszarze bezpieczeństwa cywilnego, w latach 2011-2013 zaangażowany w proces przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Równolegle od wielu lat zaangażowany w rozwój zastosowań nowych technologii dla bezpieczeństwa, od 2013 roku szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, inicjator szeregu projektów służących operacyjnemu wykorzystaniu technik satelitarnych dla potrzeb ratownictwa i zarządzania kryzysowego.
Anna Foks-Ryznar – zastępca szefa Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN
Doktor nauk technicznych w specjalności geodezja satelitarna. Po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej dołączyła do zespołu Geodezji Planetarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN podejmując badania nad transferem czasu za pomocą sztucznych satelitów. Od kilkunastu lat prowadzi prace związane z projektowaniem, testowaniem oraz ewaluacją nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i ratownictwa, w szczególności wykorzystujących dane satelitarne oraz pozyskane przez bezzałogowe statki powietrzne. Od ponad 15 lat zarządza międzynarodowymi i krajowymi projektami finansowanymi w ramach Programów Badawczych UE, Funduszy Europejskich oraz przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Katarzyna Dąbrowska – specjalista zarządzania kryzysowego
Katarzyna jest absolwentką Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Głównym obszarem jej zainteresowań jest zastosowanie nowoczesnych technologii w procesach podejmowania decyzji. Do zespołu CIK CBK PAN dołączyła w marcu 2019 r. Zajmuje się organizacją m.in. ćwiczeń sztabowych, demonstracji, szkoleń oraz warsztatów z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii i danych satelitarnych w działaniach podmiotów sektora bezpieczeństwa. Odpowiada za kontakt z użytkownikami Systemu Obsługi Klienta (SOK) powstałego w ramach projektu Sat4Envi.
Anna Dembińska – geoinformatyk i specjalista ds. teledetekcji
Anna jest absolwentką Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła z wyróżnieniem specjalizację Geoinformatyka, Kartografia i Teledetekcja. Od kwietnia 2016 dołączyła do zespołu Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN. Jej zainteresowania naukowe związane są z geoinformatyką i teledetekcją, a w szczególności z zagadnieniami obejmującymi monitoring roślinności oraz wód na obrazach optycznych. W CIK CK PAN Anna zajmuje się przetwarzaniem i analizowaniem danych satelitarnych oraz danych z bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i ochrony ludności.
Jakub Dzik – specjalista zarządzania kryzysowego
Jakub jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej. Specjalizuje się w praktycznym wykorzystaniu systemów informacji przestrzennej na potrzeby zarządzania kryzysowego, działań ratowniczych oraz ratownictwa medycznego. Posiada doświadczenie oraz praktyczne umiejętności zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Czynnie uczestniczył we wdrażaniu nowych technologii wspierających procesy decyzyjne i koordynacyjne podczas powodzi w 2010 roku, epidemii COVID-19, czy kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie.
Marta Milczarek – geoinformatyk i specjalista ds. teledetekcji
Marta jest geografem, absolwentką Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła specjalizacje: geoinformatyka i teledetekcja oraz geomorfologia. W Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN zajmuje się przetwarzaniem obrazów satelitarnych i analizami GIS na potrzeby zarządzania kryzysowego i projektów pomocy rozwojowej.
Anna Nałęcz-Kobierzycka - ekspert ds. wdrożeń w sektorze publicznym
Anna jest absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w polityce kosmicznej, współpracy międzynarodowej w działalności kosmicznej oraz relacjach Unia Europejska – Europejska Agencja Kosmiczna. Brała udział w negocjacjach akcesyjnych Polski do ESA i reprezentowała Polskę w pracach tej organizacji. Współautor i redaktor „Polskiej Strategii Kosmicznej” przyjętej przez rząd w styczniu 2017r. W CIK CBK PAN koncentruje się na wspieraniu wdrażania nowych technologii i technik satelitarnych w administracji publicznej.
Emil Wrzosek – specjalista zarządzania kryzysowego
Emil ukończył Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Głównym obszarem jego zainteresowań jest planowanie i przeprowadzanie gier symulacyjnych, ćwiczeń oraz szkoleń. W swojej pracy nacisk kładzie na wielopłaszczyznowe postrzeganie zagadnień związanych z bezpieczeństwem cywilnym. W zespole CIK CBK PAN od marca 2014 r. Aktualnie zajmuje się organizacją ćwiczeń sztabowych oraz demonstracji dotykających m.in. tematyki bezpieczeństwa terrorystycznego czy CBRNe. Jego celem jest przygotowywanie symulacji sztabowych na najwyższym możliwym poziomie realizmu. Kieruje zespołem projektowym CIK w ramach projektu ARTION - Disaster Management Artificial Intelligence Knowledge Network.
Joséphine Boineau – asystent ds. projektów
Joséphine jest absolwentką Uniwersytetu Bordeaux Montaigne we Francji, na którym ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie z zarządzania projektami międzynarodowymi. Jej mocną stroną są języki obce: jest dwujęzyczna w języku polskim i francuskim oraz biegle mówi po angielsku, włosku i niemiecku. W zespole Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN od października 2023 r., zajmuje się koordynajcą projektów międzynarodowych oraz szeregiem spraw organizacyjno-administracyjnych.
Ewa Bubula - geoinformatyczka
Ewa jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na specjalizacji z Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Jej naukowe zainteresowania obejmują zagadnienia związane z teledetekcją i analizami zmian użytkowania terenu. Posiada licencję pilota dronowego A1/A2/A3 i NSTS-01. W czerwcu 2023 r. dołączyła do zespołu Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, gdzie wspomaga działania zespołu w różnych projektach.
KONTAKT
Centrum Informacji Kryzysowej
Centrum Badań Kosmicznych PAN
ul. Bartycka 18A
00-716 Warszawa
tel. 22 4966 467