Bezzałogowe Systemy Powietrzne (BSP) w ochronie ludności: Analiza i udostępnianie danych oraz pomocnicze systemy wsparcia - nowe raporty z projektu COLLARIS
Raport na temat analizy i udostępniania danych
Drony i inne bezzałogowe systemy powietrzne (BSP) mogą gromadzić ogromne ilości danych za pomocą wielu czujników, działając zasadniczo jako czujniki na niebie. W celu ulepszenia aplikacji istotnych dla reagowania kryzysowego, takich jak świadomość sytuacyjna i monitorowanie, kluczowe elementy polegają na analizie i udostępnianiu zebranych danych pozyskanych poprzez omawiane systemy.
Opublikowany poniżej wstępny raport zawiera przegląd obecnie stosowanych i możliwych rozwiązań technicznych w zakresie analizy i udostępniania danych, w tym wspólne najlepsze praktyki, dostępne oprogramowanie komercyjne i przyszłe zalecenia.
Dalsze badania skupią się na porównaniu dostępnych funkcji. Konkretne rozwiązania i praktyki zostaną zidentyfikowane i przetestowane w przyszłych działaniach testowych. Po zakończeniu testów zostaną zorganizowane warsztaty podsumowujące w celu sfinalizowania raportu i przygotowania zaleceń do końca projektu.
Pomocnicze systemy wsparcia dla dronów i innych bezzałogowych systemów powietrznych
Ponadto raport 4.3A zawiera przegląd obecnie używanych pomocniczych systemów wsparcia i dostępnych możliwości, w tym powszechnych praktyk w zarządzaniu klęskami żywiołowymi. Pomocniczym systemem wsparcia może być wszystko, co jest dodawane do bezzałogowych systemów powietrznych i co pomaga w ich operacyjności.
Niniejszy raport koncentruje się głównie na różnych czujnikach, a także platformach dostawczych: wizualnych kamerach RGB, kamerach termowizyjnych (lub na podczerwień), kamerach wielospektralnych, skanerach laserowych / radarach LiDAR, czujnikach chemicznych, światłach poszukiwawczych, mikrofonach, głośnikach, platformach dostawczych i stacjach bazowych RTK. Raport będzie sukcesywnie aktualizowany w trakcie trwania projektu i zostanie sfinalizowany w zaktualizowanej wersji w czerwcu 2024 r.
Wszelkie komentarze, sugestie lub prośby o dostęp do pełnych raportów są mile widziane i należy je kierować na adres collaris-network@cbk.waw.pl.